Łukasz Czech

Mam ponad 17 lat doświadczenia w zakresie rozwoju oprogramowania i prowadzenia transformacji Agile, jestem strategicznym liderem, który skutecznie prowadzi duże wielonarodowe organizacje w branży bankowej i ubezpieczeniowej. Moja kariera obejmuje tworzenie, prowadzenie i transformowanie zespołów IT, prowadzenie transformacji Agile i zarządzanie skomplikowanymi inicjatywami IT. W swojej pracy promuję coaching członków zespołów, innowację i współpracę między zespołami w realizacji celów organizacyjnych. Staram się zawsze znaleźć czas i możliwości, by dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi profesjonalistami.

Mam ponad 15 lat doświadczenia w prowadzeniu projektów związanych z tworzeniem oprogramowania o różnej wielkości i złożoności w branżach bankowej i ubezpieczeniowej. Zarządzałem projektami wykorzystującymi tradycyjne podejście kaskadowe (waterfall) z wdrożeniami big-bang”, jak również obejmowałem role w organizacjach zwinnych, pomagając zespołom Agile dostarczać wartość dla swoich klientów. Byłem odpowiedzialny za wprowadzenie innowacyjnego systemu sprzedaży i obsługi ubezpieczeń dla jednej z największych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Prowadziłem transformację Agile w jednym z najbardziej rozpoznawalnych banków skandynawskich, obejmując różne role zwinne, w tym Scrum Master, Release Train Engineer i Solution Train Engineer.
Na szkoleniach prowadzonych przeze mnie zawsze staram się znaleźć odniesienia do praktycznych przykładów z własnego doświadczenia zawodowego lub doświadczenia z innych znanych projektów. Nie ukrywam wyzwań związanych ze stosowaniem konkretnych praktyk czy narzędzi i dzielę się sposobami na ich pokonanie oraz rozwiązaniami. Zwiększa to efektywność nauki uczestników kursu oraz pozwala im uniknąć pułapek podczas wykorzystywania zdobytej wiedzy w codziennej pracy. Na sali szkoleniowej utrzymuję nieformalną i pozytywną atmosferę, zwłaszcza gdy kurs jest prowadzony zdalnie, aby zapewnić uczestnikom wysoki poziom energii i stałe zaangażowanie.
Prowadzenie projektów samo w sobie jest zajęciem wymagającym. Moje największe wyzwanie w tym zakresie jest związane z projektem realizowanym dla podmiotu publicznego, który stosował surowe, formalne procesy niepodlegające negocjacjom i nie dawał pola do dialogu z interesariuszami. Gdy zespół projektowy jest skupiony na kwestiach formalnych związanych z realizacją umowy zamiast na dostarczaniu produktów projektu, stanowi to niesprzyjające środowisko z niskim prawdopodobieństwem pomyślnego zakończenia przedsięwzięcia.

Terminy szkoleń

Brak zaplanowanych szkoleń.